Pass - prosty manager haseł

Od dawna szukałem prostego, bezpiecznego i przenośnego managera haseł. Nic idealnego niestety nie ma. Keepassa używam z powodzeniem w pracy na Macu, skonfigurowałem go z keepasshttp i wtyczką do firefoksa. Niby mógłbym na linuksie - ale mono, a synchronizację trzeba by zrobić i tak zewnętrznie... Tu z pomocą przyszedł skrypt w bashu napisany prez ZX2C4 o nazwie pass.

»
Author's profile picture mariom on linux

Podstawy LXC

Pisałem o firehol i podstawach konfiguracji wraz z przygotowaniem do użycia z nim LXC. Teraz kwestia samego LXC, co i po co i jak?

»
Author's profile picture mariom on linux and serwer

Firehol - konfiguracja, port forward, lxc

Iptables jakie jest - każdy wie. Nie mówię, że jest złe czy coś. Tylko po prostu nie jest wygodne w używaniu, gdy reguł jest trochę więcej niż jeden otwarty port, albo chce się na szybko dodać coś innego niż zwykle. Da się - tylko po co? Do wyboru jest masa skryptów ułatwiających życie, które są tylko nakładkami na iptables - ufw, filtergen, firehol... Czemu wybrałem akurat ten ostatni? Nie wiem.

»
Author's profile picture mariom on linux and serwer

Migracja z wordpressa do jekylla

Może ktoś zauważył, lub tez nie - zmieniłem wordpressa na jekyll. Powodów jest kilka - raz, że jedynymi rzeczami jakie robiłem na wordpressie to była walka z cache i optymalizacją tej kobyły. Druga - to moje wymagania oraz potrzeby podyktowane (nie)popularnością bloga. Mało osób tu zagląda, komentarzy nie ma (poza spamem, który się zatrzymywał na akismecie) - więc nie widziałem potrzeby by dalej korzystać z jakiegoś dużego CMSa.

»
Author's profile picture mariom on pozostałe

GitLab – system hooks (czyli jak automatycznie dodać web-hooka)

Pisałem ostatnio o tym jak [automatycznie serwować statycznie ostatnią wersję repozytorium][1]. Wszystko super, działa i tak dalej. Tylko… wymagać od ludzi by ręcznie za każdym razem dodawali webhooka do tego? Bezsensu ;) Niech robi się to samo! Szukając tego w google trafić można na sugestię by była taka możliwość… Kto by się przejmował tym, że tego nie ma? Na pewno nie ja. Grzebiąc w dokumentacji gitlaba – natrafiłem pierw na informacje o API – za pomocą którego można dodać webhooka do projektu. Tylko.. skoro umiem już dodawać to jak zrobić by dodało się to przy tworzeniu repo? Przy pomocy system hooks ;)

»
Author's profile picture mariom on linux, php, programowanie, and serwer